O BOWLINGU

Bowling je celostvětově oblíbeným halovým sportem, který má velmi dlouhou historii. První zmínky o hrách s kuželkami podobných bowlingu pochází již ze starověkého Egypta a Říma, odkud se později šíří do Evropy. K největšímu rozmachu bowlingu, ale dochází ve spojených státech, kam tento sport přivezli holandští emigranti.  Na začátku 19. století zde byl založen American Bowling Congress, který ustanovil první pravidla. První bowlingová koule podobná té dnešní byla vyrobena v roce 1905.

Dnes bowling hrají milióny lidí po celém světě, ať již na profesionální úrovni nebo rekreačně.

Co je potřeba ?!

Základním cílem bowlingu je shodit pomocí bowlingové koule, co nejvíce kuželek na konci dráhy. Dráha je podlouhlého obdélníkového tvaru dlouhá 18,29 m a široká 1,05 m. Na konci dráhy stojí deset kuželek, které jsou uspořádány do tvaru trojúhelníku. Kuželky jsou vysoké 38 cm a váží cca 1,5 kg. K jejich shození hráč používá hod tvrdou plastovou koulí různé hmotnosti i velikosti. Obvod koule nesmí překročit 68,6 cm a hmotnost 7,25 kg.

Pravidla bowlingu

Bowling může hrát 2-8 hráčů a na jedné dráze. Hra má 10 kol (tzv. frame). Každý hráč má na jeden hod dva pokusy, aby srazil všech deset kuželek na konci dráhy. V případě, že srazí všechny kuželky už při prvním pokusu (tzv. strike), hraje další hráč. Pokud se v posledním kole hráči podaří prvním či druhým hodem porazit všech 10 kuželek (tzv. spare), hází potřetí.

Za každou položenou kuželku má hráč jeden bod. Pokud hráč hodí tzv. strike, tak se mu k hodnocení daného framu připočítávají z následujících dvou hodů body navíc. V jedné hře lze dosáhnout maximálně 300 bodů tzn. 11 po sobě jdoucích striků.


Provoz BowlingBaru ukončen!

Doména bowlingbar.cz je na prodej. V případě zájmu nás kontaktujte na bowlingbar@post.cz